DSP56F801FA80E
Part number:
DSP56F801FA80E
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48LQFP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Programmable
Verified
EEPROM Size
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Oscillator Type
Internal
Peripherals
POR, PWM, WDT
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
Number of I/O
11
Package / Case
48-LQFP
Supplier Device Package
48-LQFP (7x7)
Speed
80MHz