DSP56F801FA60E
Part number:
DSP56F801FA60E
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48LQFP
Encapsulation:
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Programmable
Verified
EEPROM Size
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Core Size
16-Bit
Oscillator Type
Internal
Program Memory Type
FLASH
Peripherals
POR, PWM, WDT
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
Number of I/O
11
Package / Case
48-LQFP
Supplier Device Package
48-LQFP (7x7)
Data Converters
A/D 8x12b
Connectivity
SCI, SPI
Core Processor
56800
Speed
60MHz