CY8C21323-24PVXI
Part number:
CY8C21323-24PVXI
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Programmable
Verified
Core Size
8-Bit
EEPROM Size
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package
20-SSOP
RAM Size
256 x 8
Oscillator Type
Internal
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Program Memory Type
FLASH
Data Converters
A/D 8x8b
Peripherals
POR, PWM, WDT
Number of I/O
16
Program Memory Size
4KB (4K x 8)
Speed
24MHz
Core Processor
M8C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 5.25V