CY8C21123-24SXI
Part number:
CY8C21123-24SXI
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Programmable
Verified
Core Size
8-Bit
EEPROM Size
Supplier Device Package
8-SOIC
RAM Size
256 x 8
Oscillator Type
Internal
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Program Memory Type
FLASH
Data Converters
A/D 8x8b
Peripherals
POR, PWM, WDT
Program Memory Size
4KB (4K x 8)
Number of I/O
6
Speed
24MHz
Core Processor
M8C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 5.25V