CQ82C55AZ
Part number:
CQ82C55AZ
Product Category:
I/O Expanders
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Description:
IC XPNDR PARALLEL 44MQFP
Encapsulation:
Tray
1
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Part Status
Active
Features
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Programmable
Not Verified
Interface
Parallel
Output Type
Open Drain
Package / Case
44-QFP
Supplier Device Package
44-MQFP (10x10)
Number of I/O
24
Interrupt Output
No
Current - Output Source/Sink
2.5mA