CP82C54-12Z
Part number:
CP82C54-12Z
Product Category:
Programmable Timers and Oscillators
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Description:
IC OSC PROG TIMER 12MHZ 24DIP
Encapsulation:
Tube
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Supplier Device Package
24-PDIP
Package / Case
24-DIP (0.600", 15.24mm)
Count
Current - Supply
10 mA
Type
Programmable Timer
Frequency
12MHz