ATTINY2313V-10MU
Part number:
ATTINY2313V-10MU
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20QFN
Encapsulation:
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Programmable
Verified
Core Size
8-Bit
Data Converters
Speed
10MHz
RAM Size
128 x 8
Oscillator Type
Internal
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
128 x 8
Connectivity
SPI, UART/USART
Core Processor
AVR
Program Memory Size
2KB (1K x 16)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V