ATTINY2313-20MU
Part number:
ATTINY2313-20MU
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20QFN
Encapsulation:
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Programmable
Not Verified
Core Size
8-Bit
Speed
20MHz
Data Converters
RAM Size
128 x 8
Oscillator Type
Internal
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Type
FLASH
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V