ADSP-BF531SBSTZ400
Part number:
ADSP-BF531SBSTZ400
Product Category:
DSP (Digital Signal Processors)
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC DSP CTLR 16BIT 400MHZ 176LQFP
Encapsulation:
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Type
Fixed Point
Voltage - I/O
3.30V
Package / Case
176-LQFP
Supplier Device Package
176-LQFP (24x24)
Voltage - Core
1.20V
Interface
SPI, SSP, UART
Clock Rate
400MHz