ADSP-2191MKSTZ-160
Part number:
ADSP-2191MKSTZ-160
Product Category:
DSP (Digital Signal Processors)
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC DSP CONTROLLER 16BIT 144LQFP
Encapsulation:
Tray
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case
144-LQFP
Type
Fixed Point
Non-Volatile Memory
External
Voltage - Core
2.50V
Supplier Device Package
144-LQFP (20x20)
Clock Rate
160MHz
On-Chip RAM
160kB
Voltage - I/O
3.00V, 3.30V