ADP3338AKCZ-3.3RL7
Part number:
ADP3338AKCZ-3.3RL7
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223-3
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Not For New Designs
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
PSRR
Control Features
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
1A
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Input (Max)
8V
Current - Supply (Max)
30 mA
Current - Quiescent (Iq)
190 µA
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 1A