AD5300BRMZ
Part number:
AD5300BRMZ
Product Category:
Digital to Analog Converters (DAC)
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC DAC 8BIT V-OUT 8MSOP
Encapsulation:
Tube
Surface Mount
Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Bits
8
Number of D/A Converters
1
Differential Output
No
Output Type
Voltage - Buffered
Data Interface
SPI, DSP
Voltage - Supply, Analog
2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, tal
2.7V ~ 5.5V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)