74LVC1G32GW,125
Part number:
74LVC1G32GW,125
Product Category:
Gates and Inverters
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Description:
IC GATE OR 1CH 2-INP 5TSSOP
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Active
Features
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Number of Circuits
1
Number of Inputs
2
Logic Type
OR Gate
Current - Quiescent (Max)
4 µA
Max Propagation Delay @ V, Max CL
4ns @ 5V, 50pF
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Input Logic Level - Low
0.7V ~ 0.8V
Input Logic Level - High
1.7V ~ 2V
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V
Current - Output High, Low
32mA, 32mA